Four Glenmary Students Earn Spots at the Canada-Wide Science Fair

  Posted: April 14, 2016

Congratulations to Hannah Belec, Madilynn Brunham, Amanda Gamble, Emily Neufeld, and Ashley Brady for earning top honours at the 2016 Peace Country Regional Science Fair, and spots at the 2016 Canada-Wide Science Fair in Montreal.  The prizes were presented at the breakfast banquet on Thursday March 31st at the Belle Petroleum Centre, with special guest MLA Debbie Jabbour to present the awards.

“We are so proud of all students who participated in the 2016 Peace Country Regional Science Fair.  We continue to be impressed each year by the talent of the students in the region,” said PCRSF President Jonathan Pittman.  “We are so grateful to our incredible sponsors who made the science fair possible; they allow us to give these hard-working students the recognition they deserve and they help continue the growth of students’ interest in science in our region.”

The annual fair is not your stereotypical science fair.  The organizing committee continues to makes the fair a must-see event that students strive to attend each year.  Students are treated to meals, free bowling, a banquet dinner, dance, an awards breakfast, among many others over the two days.  Students also had the opportunity to win $1500 in prize money at the Bear Cave held at River City Cinema on Wednesday March 23rd.  This year’s fair gave away an incredible $3000 in cash prizes to the top projects.  The annual fair attracts over 150 projects from students from Bezanson School, Dixonville School, École Héritage, Georges P. Vanier School, Glenmary School, École des Quatre-Vents, Menno Simmons Community School, Prairie River Junior High, Rocky Lane Public School, St. Mary’s Catholic School, and T.A. Norris School.

“Thank you to my fellow organizing committee members Denis Gagnon, Byron Schamehorn, Kristen Blachette, Rob McEwen, Head Judge Tony Nickonchuk, and all judges for making this Science Fair a memorable experience for all students,” said Pittman.  “We look forward to continuing this annual event next year and continuing to give our talented students the motivation to follow their scientific curiosities.”

Thank you to Platinum Sponsors DMI, Richardson Pioneer, Shell, Grande Prairie Regional College and the Alberta Government whose generous donations allow the fair to continue to grow each year.

2016 Canada-Wide Science Fair Participants

Hannah Belec
Madilynn Brunham
Emily Neufeld
Amanda Gamble
Ashley Brady

Best of Fair Winners
Hannah Belec & Madilynn Brunham – “The Dog Intelligence Test”

Excellence Awards

Biotechnology, Engineering and Mathematic Sciences – Sponsored by DMI
Travis Cunnington – Electro Magnetic Radiation

Health and Life Sciences – Sponsored by Richardson Pioneer
Hannah Belec and Madilynn Brunham – The Dog Intelligence Test

Physical, Earth and Chemical Sciences – Sponsored by Shell Canada
Amanda Gamble and Emily Neufeld – Bedded BB Bullets in Ballistic Blocks

 

Special Awards

Best Agricultural Award – Sponsored by Genome Alberta
Ashley Brady – Plant’s Choice

Best Oil and Gas Project – Sponsored by Shell Canada
Sean Simoneau and Jason Fillion – Burn Oil Burn

Best Electrical Project – Sponsored by ATCO Electric
Travis Cunnington – Electro Magnetic Radiation

 

Biotechnology, Engineering and Mathematical Sciences

Kate Ruether – Intermediate Silver Medalist

Abigail Robinson and Chanelle Wanotch – Intermediate Bronze Medalists
Sam Raskauskas – Intermediate Bronze Medalist

Travis Cunnington – Junior Silver Medalist
Alexander Schroer – Junior Bronze Medalist

Health and Life Sciences

Hannah Belec and Madilynn Brunham – Intermediate Gold Medalists
Polina Reisbig – Intermediate Silver Medalist
Natasha Bowie – Intermediate Bronze Medalist

Izzy Shewchuk – Junior Gold Medalist
Eve Keay – Junior Silver Medalist
Sarah Cairns – Junior Bronze Medalist
Adam Cardinal – Junior Bronze Medalist
Kaitlyn St. Laurent – Junior Bronze Medalist

Physical, Earth and Chemical Sciences

Ashley Brady – Intermediate Gold Medalist
Aaliyah Braimbridge and Jovelle Abellera – Intermediate Silver Medalists
Sean Simoneau and Jason Fillion – Intermediate Bronze Medalists
Amanda Gamble and Emily Neufeld – Junior Gold Medalists
Dylan Desharnais – Junior Silver Medalist
Darby Heckbert – Junior Bronze Medalist
Jasmine Pottier and Alyssa Grainger – Junior Bronze Medalists

Bear Cave Winners
Sponsored by Community Futures Peace Country, Northern Sunrise County, River City Cinema and PREDA

Travis Cunnington – $700 + tickets to TEC Edmonton for his cell phone cover
Alex Schroer – $400 for his manure-powered energy pack
Shelby Lueken & Brenna Smith – $250 for their hair detangler
Ethan Mundt – $50 for his arrow fletching design
Ashley Brady – $50 for her plant growth formula
Tristain Cunnington & Caleb Standring – $50 for their trail mix